Dawny ozdobno-użytkowy ogród dworski powstały przed 1579 r.

Dodane przez Sebastian Cwalina (Biuro / Deweloper), Piątek, 17 Listopad, 2017  20:51

Opis oferty:

Folwark w Kalejczycach (obecna nazwa wsi – Śnieżki- gmina Boćki, powiat bielski, województwo podlaskie) założono w połowie XVI w. jako jeden z folwarków dóbr boćkowskich.
Nieruchomość oddalona jest:
– 12 km o Bociek (Urząd Gminy)
– 27 od Bielska Podlaskiego
– 32 od Siemiatycz
– 70 km od Białowieży
– 72 km od Białegostoku
– 180 km od Warszawy

Wątki historyczne o majątku:
Renesansowa kompozycja składająca się z kwadratowego ogrodu, zabudowań położonych na zachód od ogrodu i stawów zamykających cały układ od południa, a być może także od zachodu. Ogród, służący głównie uprawom użytkowym, musiał być, wzorem innych ogrodów tego okresu, otoczony alejami lub szpalerami i przecięty krzyżującymi się pośrodku drogami.
W II połowie XVII w. kompozycja folwarku została przekształcona w duchu barokowym. Wzniesiono na granicy dziedzińca gospodarczego i ogrodu nowy dwór usytuowany na osi jednej z dróg ogrodowych. Przekształcono stawy i doprowadzono nową – główną odtąd – drogę dojazdową od południa. Biegła ona z pobliskich Sasin i pomiędzy stawami wkraczała na teren folwarku prowadząc przed dwór. Z dziedzińca wyprowadzono natomiast aleję w kierunku północnym. Ogród podzielony był na kwatery drogami, szpalerami lub alejami. Pośrodku dziedzińca, przy drodze z Bystrego znajdowała się sadzawka, a na zachód od zabudowań położony był staw, obsadzony dookoła topolami.
Źródło: http://www.testowy.minigo.pl/index.php/page/kalejczyce

Opis tego wyjątkowego historycznie miejsca należałoby zacząć od:
w oddali od innych siedzib, wśród pól, nad niewielkim strumieniem, na terenie łagodnie opadającym w kierunku wschodnim znajdują się pozostałości majątku dworskiego, gdzie w piwnicy podworskiej jest lisia nora, między malinami mieszkają zające, na ruinach spichlerza gniazdują bociany. Liczne zadrzewienia zamieszkują sikorki, mazurki, szpaki, widywane są dudki, krogulce, pliszki, kosy. Działkę odwiedza sowa. W lecie nad domem tworzy się prąd wznoszący którym kilkanaście bocianów krąży unoszonych ciepłym powietrzem. Inne widywane gatunki ptaków to żurawie, czaple, jastrzębie. W szczytach domu mieszkają jaskółki. W stawach gniazdują kaczki. Łąki zamieszkiwane są przez derkacze. Ich głosów rozbrzmiewających w letnie wieczory nie da się z niczym pomylić. Po terenie spacerują sarny, jelenie, nocami również dziki i jeże. W okolicy widywane są również łosie.
Teren idealny dla miłośników przyrody!
Działka porośnięta jest licznymi gatunkami drzew takimi jak: lipa drobnolistna, leszczyna, klon, topola, kasztanowiec, grab, akacja, jesion, głóg, wierzba, kilka starych jabłoni-pozostałość po dworskim sadzie.

Część działek jest uprawiana, to jest na obszarze:
– 0,22ha rośnie lawenda,
– 1,94ha obsadzone jest maliną jesienną.

Łączna powierzchnia trzech działek to 11,773 ha. Grunty o dobrej jakości użytkowej (głównie III-IV klasa ziemi). Teren majątku charakteryzuje się tym, iż nie był poddawany żadnym sztucznym nawożeniom. Działki graniczą z terenami użytkowanymi rolniczo.
Na działce znajduję się podpiwniczony, parterowy z poddaszem użytkowym budynek mieszkalny (wybudowany 2009 roku w miejscu usadowienia niegdyś dworu).

Układ pomieszczeń budynku mieszkalnego:
Piwnica:
– I pomieszczenie gosp. – 13,9m²
– II pomieszczenie gosp. – 20,9m²
– kotłownia – 15,9m²
– garaż – 20,6m²
Parter:
– salon- 19,1 m²
– kuchnia – 14,4 m²
– holl – 5 m²
– wiatrołap – 2,7 m²
– wc – 3,6 m²
– I pokój – 9,8 m²
– II pokój – 13,6 m²
Poddasze tworzy otwarta przestrzeń (ok. 65 m²) wydzieloną łazienką o powierzchni – 6,4 m²
Łączna powierzchnia użytkowa całkowita budynku to 210,6 m².

Nieopodal domu znajdują się ruiny po byłym murowanym spichlerzu.
Natomiast na drugiej działce znajduje się konstrukcja drewnianego budynku mieszkalnego (z 1928 roku) sprowadzonego z Suchej Beskidzkiej. Z poddasza danego budynku rozpościera się piękny widok na sąsiednie łąki oraz las!
Według radiestety dany budynek jest posadowiony w „miejscu mocy” tzw. czakram ziemi (czyli pewien rodzaj promieniowania ziemskiego. Miejsce o niezwykłych właściwościach koncentracji energii – kamienia, kryształu czy pierwiastka – który powoduje pewien rodzaj działania skupiającego i wysyłającego wiązkę promieni, falującą i zmienną w czasie, oraz wykonującą obrót wokół osi).


Zapraszam do danego miejsca z jakże bogatą historią i dobrą energią !
Miejsce ma coś w sobie wyjątkowego!
Napisz wiadomość

Napisz wiadomość

Uzupełnij adres e-mail Wpisz poprawny adres e-mail
Uzupełnij treść zapytania Treść zapytania musi być dłuższa niż 2 znaki
Dodaj załącznik
Dozwolone pliki: jpg, jpeg, png, doc, docx, pdf, gif, html, txt.
Przepisz poprawnie kod z obrazka
Wyświetleń oferty: 219
  • Wypromuj
  • Zgłoś naruszenie
  • Drukuj ulotkę
  • Edytuj/usuń
Zgłoś opinie